• Subcribe to Our RSS Feed

Свято містики та жахів: історія та сучасніть Хелловіну

Окт 28, 2012 by     No Comments    Posted under: СТУДЕНТСЬКІ БАЛАЧКИ

Хелловін – свято англомовних країн, яке з кожним роком набуває все більшої популярності в Україні. Але що ми по суті про нього знаємо?  Чорні й помаранчеві кольори, переддень 31 жовтня, гарбузи-підсвічники, різноманітні костюми, пронизливі «страшилки» — приблизно такі асоціації виникають, коли ми уявляємо це свято…Насправді, за багаторічну історію свого  існування воно обросло багатьма легендами, традиціями і навіть назвами. Мало хто знає, що в деяких країнах його називають Днем реформації, Кельтським Новим роком або Днем мертвих.

У США Хелловін – друге за масовістю свято після Різдва, але його історія і походження більшості людей не дуже добре відомі. Хелловін виник більше 2000 років тому серед древніх кельтів на сучасній території Великої Британії. Календар цього народу ділив рік на дві частини – світлу і темну (літо і зиму). Їх зміна відзначалася гучними гуляннями. Наприкінці жовтня кельти святкували Самайн (кельтська назва цього місяця) – настання темної частини року.

halloween

Пізніше, у IХ столітті нашої ери, Західна церква, за  указом папи Римського Боніфація ІV, почала відзначати День Усіх Святих 1 листопада, що співпало з древнім святом Самайну і отримало в англійські мові назву «All Hallow’s Eve», яка пізніше скоротилася до Halloween. А вже наприкінці ХIХ століття до США, де це свято дуже популярне, Хелловін привезли емігранти з Британії. Перші масові гуляння у великих містах почали проходити в 1920-х роках.

Що стосується всім відомої традиції майструвати страхітливі ліхтарі з гарбузів зі свічкою всередині, то походження її також описується легендою. Відповідно до неї, ірландський коваль на ім’я Джек зумів двічі обдурити самого диявола і взяти з нього обіцянку відмовитися від посягання на його душу, що убезпечувало коваля від потрапляння після смерті в пекло. Але не потрапив він і у рай, тому змушений був поневірятися по землі в очікуванні Судного дня. Свій шлях Джек висвітлює шматочком вугілля, ховаючи його від негоди всередині порожнього гарбуза. Англійською гарбуз зі свічкою всередині так і називається: Jack-o-Lantern, що означає «ліхтар Джека».

Íàòþðìîðò íà òåìó Õýëëîóèíà

Популярність свята в середині XX століття стає настільки високою, що сприяє комерціалізації створення супутньої атрибутики. Костюми, листівки, прикраси та інша символіка починають вироблятися в промислових масштабах. До них підключаються кіноіндустрія і засоби масової інформації. В результаті свято виходить на друге місце в США за популярністю. За статистикою кожен рік на Хелловін продається цукерок і різноманітних солодощів на 2 млрд доларів.

Цікаві факти про свято

  • В деяких країнах спеціально до цього свято вирощують величезні сорти гарбузів, так як попит напередодні дуже високий. Кожен хоче своїми руками вирізати найоригінальніший символ та поставити його на вікно, щоб відганяти злих духів.
  • Головні кольори свята: чорний – символізує смерть і темінь ночі, помаранчевий – збір урожаю в минаючому році.
  • Кожен рік тільки в Америці прості громадяни витрачають на підготовку до свята (крім солодощів), більше 2,5 мільярдів доларів, точну цифру по всьому світу досить складно визначити навіть експертам. Цей факт виводить Хелловін на перші позиції найкомерційніших фестивалів світу!
  • У США найдорожчий грошовий приз у сумі 25 тис. доларів отримує той, хто виріже найоригінальніший Джек-ліхтар з гарбуза.
  • Найбільшим гарбузом у світі до Хелловіну вважається плід вагою 655 кілограмів, вирощений фермером з Канади.
  • Нещодавно свято було включене в список найрозповсюдженіших фобій серед дітей.
  • Перші Джек-ліхтарі вирізали з ріпи, вони були невеликого розміру та їх виставляли по декілька штук на кожне підвіконня, а також підвішували до воріт і дахів.
  • Вперше носіння маскарадних костюмів на Хелловін зареєстровано в 1895 році в Шотландії, коли діти в масках ходили по хатах і отримували тістечка, фрукти та гроші.
  • У Китаї, Halloween відомий як Teng Chieh — день поминання предків. В цей день перед фотографіями померлих родичів ставиться їжа і вода, а також ліхтар, що висвітлює шлях душам предків, які подорожують в ніч Хеллоуїна.

Є що сказати? залиш коментар!

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>